sobota, 16 kwietnia 2011

Koalicja Otwartej Edukacji






Koalicja Otwartej EdukacjiCzy słyszeliście o Fundacji Nowoczesnej Polski? A może o projekcie otwartej edukacji? Czego dotyczy ów program?

 
Otwarta edukacja to idea, która wiąże się ze światowym ruchem Otwartych Zasobów Edukacyjnych, którego celem jest budowanie otwartego społeczeństwa wiedzy. Ruch ten tworzy światowa społeczność współpracująca przy tworzeniu powszechnie dostępnych zasobów edukacyjnych, udostępnianych wraz z prawem do ich dalszego wykorzystywania i adaptacji.
W Polsce mamy organizacje zaangażowane w tworzenie otwartych projektów edukacyjnych, naukowych czy kulturalnych, które powołały do życia Koalicję Otwartej Edukacji, jej celem jest promowanie metod, ideałów i dobrych praktyk OER. W związku z uruchomieniem kilku dużych projektów OER (w tym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej) na świecie Polska postrzegana jest jako jeden z liderów innowacji w edukacji.

Projekty Koedowcow to między innymi:
Wolne lektury- to projekt realizowany przez Fundację Nowoczesna Polska.
Czytamy słuchając- http://czytamysluchajac.pl/ projekt ma na celu stworzenie i bezpłatne udostępnienie nagrań tekstów lektur szkolnych przygotowanych przez profesjonalnych aktorów. Audiobooki udostępniamy w popularnych formatach cyfrowych: mp3, ogg oraz w systemie DAISY dostosowanym do potrzeb osób niedowidzących i niewidomych, który charakteryzuje się między innymi łatwością nawigacji po tekście, szybkim dostępem do wybranych fragmentów książki oraz możliwością pracy z tekstem na zajęciach lekcyjnych. W ramach projektu przeprowadzone zostaną szkolenia dla nauczycieli ze szkół dla osób niewidzących z zakresu wykorzystywania otwartych materiałów edukacyjnych i internetu w procesie edukacji polonistycznej.
Wolne okładki- www.wolnelektury.pl można znaleźć praktycznie wszystkie najważniejsze lektury Polskich autorów i nie tylko. Taka strona szczególnie przydać się może maturzystom, którzy w jednym miejscu znajdą materiały ułatwiające im zdanie egzaminów. Są one skrupulatnie opracowane i udostępnione w kilku formatach (html, epub, mp3, ogg, odt, txt i pdf). Można je zgodnie z prawem, bezpłatnie przeglądać, ściągać na swój komputer, a także udostępniać innym. 
Wolne podręczniki- http://wiki.wolnepodreczniki.pl tu znajdziemy podręczniki, które każdy może pobrać, skopiować i wydrukować dla siebie albo dla całej klasy. Takie podręczniki to ułatwienie w pracy i w nauce zarazem dla uczniów jak i dla nauczycieli. Jest to z pewnością bardzo dobry pomysł, gdyż jak wiadomo co roku rodzice wydają mnóstwo pieniędzy na zakup nowych podręczników dla swych pociech, a nie każdego stać na tak duży wydatek. Dzięki tej akcji dzieci mogą korzystać z pomocy naukowych za darmo.
 www.wolneokladki.pl to program realizowany w ramach Akademii Orange przez Fundację Nowoczesna Polski oraz Fundację Orange.W bazie serwisu Wolnelektury.pl jest w tej chwili ponad 1,2 tys. książek. Publikacje te nie mają jednak okładek. Celem projetku jest stworzenie okładek do biblioteki internetowej. W procesie uczestniczą gimnazjaliści, którzy remiksują grafiki (dostępne w internecie na licencji Creative Commons). Inicjatywa ta jest bardzo ciekawa, gdyż może rozwijać artystyczne zdolności młodzieży.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz